Stranice

петак, 4. октобар 2013.

Kako se osloboditi strija posle trudnoce?




Povecajte plodnost ovim nacinom ishrane



Promišljen raspored kalorija u dnevnim obrocima može znatno da poveća plodnost kod žena sa policističnim jajnicima. Trebalo bi povećati unos kalorija za doručak, uključujući i puno proteina i ugljenih hidrata, a smanjiti unos kalorija za ostatak dana.




Ukoliko pazite na nivo insulina, putem tempiranja obroka možete poboljšati ovulaciju i smanjiti nivo testosterona, poručuju naučnici sa Univerziteta Tel Aviv u Izraelu.
Sindrom policističnih jajnika je čest poremećaj koji narušava plodnost jer utiče na menstruacije, ovulacije, hormone i još mnogo toga. Zanimljivo da je usko povezan sa nivoima insulina. Naime, žene sa ovim poremećajem obično su "otporne na inzulin" - njihova tela proizvode prekomerne količine insulina za isporuku glukoze iz krvi u mišiće. Višak se usmerava prema jajnicima, gde podstiče proizvodnju testosterona, a time ugrožava plodnost.
Jelo 
Prof. dr sc. Daniela Jakubowicz sa Univerziteta Tel Aviv shvatila je kako da na prirodan način pomogne ženama normalne težine koje pate od sindroma policističnih jajnika da upravljaju nivoima glukoze i insulina, kako bi poboljšale ukupnu plodnost. Profesorka smatra da se sve svodi na vremensko planiranje obroka.

Cilj je uskladiti raspored obroka sa 24-satnim metaboličkim ciklusom i kontrola insulina, a ne gubitak težine. Žene sa sindromom policističnih jajnika koje povećaju unos kalorija za doručak, uključujući i puno proteina i ugljenih hidrata, a smanje unos kalorija kroz ostatak dana, vidljivo smanjuju rezistenciju na insulin. To je dovelo do nižeg nivoa testosterona i dramatičnog poboljšanja ovulacije - a ove mere imaju direktan uticaj na plodnost, napominje prof. Jakubowicz.

Istraživanje je sprovedeno u saradnji sa dr Julio Wainsteinom sa istog Univerziteta, te dr Maayan Barnea i prof. Oren Froy na Hebrejskom univerzitetu u Jerusalimu. 


Kontrola insulina povećava ovulaciju

Mnoge metode lečenja sindroma policističnih jajnika su isključivo namenjene gojaznim ženama. Lekari često preporučuju mršavljenja kao metodu kojom ćete najbolje kontrolisati nivoe insulina, ili propisuju lekove koji se koriste za poboljšanje nivoa insulina kod gojaznih pacijenata. Međutim, mnoge žene koje pate od sindroma policističnih jajnika imaju normalnu težinu.


Niskokalorični plan mršavljenja sa naglaskom na obilnije doručke takođe snižava insulin, glukozu i trigliceride.

Učesnice istraživanja koje su imale obilnije večere održale su visoke nivoe insulina i testosterona tokom studija, a one koje su imale obilniji doručak na kraju su imale 56-procentno smanjenje insulinske rezistencije i 50-procentni pad testosterona. Ovo smanjenje insulina i nivo testosterona dovelo je do 50-procentnog povećanja stope ovulacije, što ukazuje na porast progesterona.
Osim plodnosti, ova metoda može ublažiti ostale simptome povezane sa poremećajem, uključujući neželjene dlačice, masnu kosu, gubitak kose i akne. Štaviše, moglo bi vas zaštititi i od razvoja dijabetesa tipa 2.


 

-----------------

Strije su ono sa čim žene imaju muke kad prođu ''slatki'' trudnički dani, a uzrok tome je nedovoljna hidratacija kože. Njihova pojava povezana je sa promenama u elastičnom tkivu, odnosno sa rastom vašeg stomaka i dobijanjem potrebnih kilograma, pri čemu koža postaje suva i puca. Nema mesta strahu, dajemo vam nekoliko saveta kako da, na prvom mestu sprečite nastanak strija, a zatim, ako ih i dobijete, kako da ih ublažite.




Strije



 
Došao je i taj divan dan, saznali ste za svoju trudnoću i nakon prvog naleta ushićenja, počinjete da strahujete za svoje telo i njegovu deformaciju. Strije i višak kilograma samo su neke od njih. Ni dan danas nije utvrđeno zašto određene žene tokom perioda trudnoće dobijaju obične strije strije dok one druge imaju problema sa onim upečatljivijim crnim, ljubičastim, tamnosmeđim i ružičastim. Stručnjaci kažu da veliku ulgou igra genetika. Ako su vaše majke i bake dobile strije u trudnoći, vrlo je verovatno da ćete i vi.
Ipak, tajna trudnoće bez strija krije se u održavanju kože vlažnom putem korišćenja hidrantnih krema, barem dva puta dnevno. Najbolji preparati su kreme sa vitaminom A i E, jer omekšavaju kožu. Podjednako efikasno je i ružino ulje kao i mleka za telo sa voćnim AHA kiselinama. Pored toga, pri kupanju koristite masažnu rukavicu ili četku za masiranje bočne strane tela, donjeg stomaka, gornjeg dela grudi, bedra i zadnjice. Sve su ovo područja na kojima se strije najčešće javljaju.
Ulja koja nikako ne bi trebalo da koristite tokom trudnoće su: ulja anisa, komorača, estragona, kadulje, bosiljka i lavande, usled mogućih štetnih posledica na majku i dete.

U bobi protiv trudničkih strija, ishrana je, takođe, vrlo važna. Znamo da je teško voditi računa o svojoj kilaži, ali imajte na umu da je naglo povećanje kilograma glavni preduslov za pojavu strija. Naime, koža nema vremena da se prilagodi naglo nastalim promenama, usled čega se rasteže, ostavljajući vidljive posledice. Kako bi koža stigla isprati sve novonastale promene jedite hranu bogatu vitaminima A, C i E (jaja, riba, južno voće, zeleno povrće). Ujedno, pijte puno vode. Najpreporučjivije da to bude količina od litar do litar i po dnevno.

Nažalost, one su se pojavile


Ukoliko se i pored svih preventivnih mera, strije ipak pojave, ne brinite. Imamo za vas lepu vest. Iako ih se ne možete u potpunosti rešiti, nakon perioda od 6 do 12 meseci od porođaja, strije će izbledeti. Ukoliko vam i dalje smetaju, možete se posavetovati sa dermatologom o tretmanima za ublažavanje strija. Laserska terapija daje dobre rezultate, i to ne samo u rešenju problema strija, već i pri obnove elastičnosti kože. Sličan rezultat daje i dermoabrazija kao i hemijski pilinzi. Mnoge žene posebno naglašavaju Shea maslac (Shea butter) kao čudotvorca za strije, jer ima sastojke koji obnavljaju kožu, a ne čine je masnom niti je prezasićuju. Takođe, preporuka je i izuzetno delotvorna Šaljićeva mast, može se naći u domaćim apotekama, a koja deluje kod svih vrsta strija, kako onih trudničkih tako i onih proisteklih usled naglog rasta ili povećanja težine kod dece.

Нема коментара:

Постави коментар