Stranice

понедељак, 23. септембар 2013.

Nega kose.....




  Posvetlite kosu kamilicom I limunom

Prirodno posvetljivanje kose

Pored limuna i kamilice koji deluju uz pomoc sunca,kao prirodni frizeri delotvorni su i cimet i med.



Leto je idealno vreme za prirodno posvetljivanje kose, a svetle tonove najlakše će postići kosa sa žutim pigmentom, dok se za tamnije i crvenkaste tonove to ne preporučuje.
Kamilica
Skuvajte jači čaj od kamilice i ostavite da se ohladi. Nakon toga kosu isperite čajem i nanesite regenerator koji se ne ispira, a u koji ste prethodno dodali nekoliko kašičica čaja. Pustite da se kosa osuši na suncu jer, kao i kod limuna, pojačava delovanje kamilice. Kosa će tako lakše posvetliti.


Limun

Najpoznatiji prirodni tretman posvetljivanja kose je onaj sa limunovim sokom. Pomešajte sveže isceđeni limunov sok s toplom vodom u razmeri 1:1. Mešavinu nanesite na kosu, ostavite da deluje 10-15 minuta i pustite da se kosa osuši na suncu. Sunce je vrlo važno zato što će pojačati delovanje limuna.
Međutim, sa ispiranjem kose limunom, treba biti oprezan zato što je može oslabiti i učiniti lomljivom, pa se preporučuje da ovaj tretman koristite najviše jednom nedeljno.
Cimet
Osim limuna u posvetljavanju pomaže i cimet. Dovoljno je tri kašičice cimeta pomešati sa četiri kašičice regeneratora i umasirati u teme. Nakon toga kosu zaštitite kapom za tuširanje i ostavite da deluje četiri sata pre nego isperete. Cimet može kosu posvetliti i do tri nijanse. Postupak možete ponoviti i nekoliko puta sve dok ne postignete željenu boju.

Med

Med sadrži nizak nivo hidrogen peroksida koji posvetljuje kosu, pa možete pomešati kašičicu meda sa šoljom vode i ostaviti pola sata. Nakon toga u mešavinu dodajte šolju maslinovog ulja i nanesite na kosu i zaštitite kapom za tuširanje. Ostavite da deluje sat vremena i isperite mlakom vodom. Med neće previše posvetliti kosu, pa ga možete kombinovati s limunom ili cimetom.

-----------------------------



Koliko cesto treba prati kosu?

Kosa

Masnu kosu ne perite svakodnevno,umereno na dva dana,kovrdzavu jednom nedeljno.

 Čak i ako to uveliko zavisi od tipa kose, svakodnevno pranje velika je greška. Pranje kose možda se čini jednostavnim zadatkom, ali mnogi od nas to rade pogrešno. Najveći problem prilikom prekomernog pranja je da može doći do iritacije temena i pojave peruti.

Kovrdžava kosa

Osnovno pravilo za one sa gustom ili kovrdžavom kosom je da kosu šamponiraju dva puta, a peru jednom nedeljno hidratantnim šamponom i kvalitetnim regeneratorom, jer se njihova kosa ne masti lako, pa je ne treba ni prati dok ne počne da izgleda prljavo.

Umereno talasasta kosa

Ako je kosa lepe teksture, blagih kovrdža ili umereno talasasta, najbolje će izgledati ako je budete prali svaka dva dana. Ovakav tip kose obično nema problem sa masnom teksturom, pa je najbolje da je pri pranju dobro nahranite hidratantnim regeneratorom.

Normalna i masna kosa

Ovakvu kosu možete prati tri puta nedeljno, a ako imate naviku da masnu kosu perete svakodnevno, trebalo bi da se naviknete da je perete ređe. Počnite tako da ćete izbaciti jedno pranje iz uobičajene rutine.

 ---------------------------------

 Tus-zavesu  cistite  jednom nedeljno!

 

Zavesa za tuširanje

Na svaka dva kvadratna centimetra ove zavese postoji milion mikroba, a 80 odsto njih je opasno za zdravlje.


Ne postoji ništa gore nego kad prljava tuš-zavesa prilikom tuširanja počne da se lepi za telo. Tuš-zavese, ma koliko na njih pazili, jednostavno se moraju isprljati. Razlog zašto je to tako jeste taj što se nalazi u konstantno vlažnom području, koje je idealno za stvaranje buđi i plesni. Iako tako prljave ružno izgledaju, njih je relativno lako očistiti u mašini za pranje veša ili ako ih operete ručno. A evo kako ćete to uraditi...


Pranje u mašini


Prvi korak u čišćenju tuš-zavese je njeno skidanje. One su uglavnom spojene alkama za metalnu ili plastičnu šipku na zidovima, a ukoliko se zavesa ne može skinuti sa šipke, onda je šipku potrebno odšrafiti i polako skinuti zavesu. Dok ovo radite, preporučljivo je nositi rukavice, jer je buđ na zavesi poprilično neprijatna na dodir.
Za one koji su se ipak odlučili da zavesu operu u veš-mašini, potrebno je samo da je stave u nju i uključe pranje, ali ne na visokoj temperaturi. Zavesa se neće oštetiti ovakvim pranjem, samo je potrebno da ne stavljate omekšivač za veš već samo deterdžent za pranje veša. Kad mašina završi s radom, zavesu odmah treba okačiti nazad, raširiti i pustiti da se osuši. Sva nečistoća sa zavese nestaće prilikom pranja.

Ručno pranje

A oni koji ne žele da im se u mašini zadrže gljivice i buđ zavesu mogu oprati ručno. Za ovaj metod potrebno je uzeti četku za pranje (neku veću jer je i zavesa velika) i deterdžent za pranje veša ili neko blago tečno abrazivno sredstvo. Posle laganog ribanja zavesa se mora dobro isprati i tek onda okačiti u provetreno kupatilo kako bi se brzo osušila. Da bi zavesa što duže bila bez buđi, prilikom pranja u vodu možete dodati i malo sirćeta.

Нема коментара:

Постави коментар